Czy wiesz, że #6: Twoje dziecko ma sześć lat, gdy w jego buzi pokazują się pierwsze zęby stałe

Mamo! Tato!

Jako lekarze dentyści i studenci stomatologii bardzo często spotykamy się z rodzicem zaskoczonym, że jego 6-letnie (a coraz częściej już młodsze) dziecko ma już zęby stałe. Tymczasem to w tym właśnie wieku pojawiają się szóstki, czyli pierwsze stałe zęby trzonowe. Będą widoczne w buzi za ostatnimi zębami mlecznymi. U części dzieci w tym samym wieku mogą pokazać się też stałe jedynki, a nawet dwójki.

Nieświadomość może być bardzo smutna w skutkach. Zaniedbania higieniczne, czyli niestaranne mycie zębów lub jego brak, związane z popularnym (i bardzo szkodliwym!) przeświadczeniem, że „zęby mleczne i tak wypadną”, doprowadzają do szybkiego zniszczenia próchnicowego szóstek. Efekt? Notorycznie widujemy pacjentów nastoletnich i dorosłych z bardzo dobrą higieną, niemal wszystkimi zębami zdrowymi, ale doszczętnie zniszczonymi lub już usuniętymi szóstkami. Notorycznie też przyjmujemy małych pacjentów, którzy potrzebują leczenia kanałowego szóstek, które tak niedawno się wyrznęły. Nie są to proste i przyjemne wizyty. A można temu tak łatwo zapobiec.

Pamiętajmy też, że próchnica to choroba infekcyjna. Nieleczone zęby mleczne predysponują do przenoszenia jej na świeżo wyrznięte zęby stałe, czyli im więcej mleczaków z próchnicą w buzi dziecka, tym większa szansa, że w zębach stałych próchnica rozwinie się również.

Zadbaj mądrze o zęby stałe swojego dziecka!

  1. zęby mleczne, dotknięte próchnicą, należy wyleczyć
  2. zadbaj o właściwe nawyki higieniczne u dziecka (poproś o instruktaż w gabinecie stomatologicznym, a najlepiej porozmawiaj z dentystą którego lubisz i podziel się swoimi wątpliwościami i problemami), kontroluj i wspieraj ich efekty ze szczególną uwagą przy tylnych, trudniejszych do doczyszczenia zębach
  3. przestrzegaj regularnych wizyt u dentysty – minimum raz na pół roku, chyba że lekarz zaleci częściej
  4. stosuj pastę z fluorem dla szybszej i lepszej mineralizacji świeżo wyrzniętych zębów stałych
  5. jeśli zauważysz, że w buzi Twojego dziecka pojawiły się nowe zęby stałe, zgłoś się do stomatologa. Szóstki będzie można zalakować (czym jest lakowanie? Widzisz na powierzchni szóstek i siódemek, a nawet mlecznych czwórek i piątek bruzdy/rowki? Lakowanie polega na zalaniu ich specjalnym materiałem, który będzie zapobiegał gromadzeniu się tam resztek jedzenia i rozwojowi próchnicy)
  6. pamiętaj – szóstki nie mają następcy! Nie będzie kolejnego kompletu zębów stałych
  7. i na koniec, dentystycznie, ale musimy – szanujmy szóstki, to zęby bardzo istotne dla całego zgryzu 😉

SZEŚĆ LAT = SZÓSTY ZĄB

6 = 6

Grzegorz Kociuba & Monika Żbikowska