Czy istnieje druga tak obrośnięta mitami dziedzina stomatologii jak endodoncja?
Zbierając materiały do tego cyklu, śmiemy twierdzić, że nie. Jednym z błędnych przekonań krążących wśród pacjentów jest bolesność podczas zabiegu. Mit ten to prawdopodobnie pamiątka czasów, w których ból odczuwany przez pacjenta w trakcie instrumentacji kanału był dla lekarza ważnym wskaźnikiem pozwalającym np. zlokalizować wierzchołek korzenia. Obecnie dzięki zastosowaniu CBCT, radiowizjografii oraz urządzeń takich jak endometr leczenie endodontyczne może być przeprowadzane w komfortowych warunkach.
- Wszystkie zabiegi endodontyczne mogą być przeprowadzane w znieczuleniu*.
- Najczęściej stosowane jest znieczulenie miejscowe, takie samo jak przy leczeniu próchnicy i leczeniu chirurgicznym.
- W przypadku pacjentów cierpiących na dentofobię lub niepełnosprawnych istnieje możliwość przeprowadzenia leczenia kanałowego w znieczuleniu ogólnym.
- Środki znieczulające powodują zniesienie bólu – pacjent w trakcie zabiegu może odczuwać inne bodźce takie jak ucisk, wibracje czy temperatura.
- Mimo podania znieczulenia w trakcie leczenia, pacjent może odczuwać dolegliwości pozabiegowe, trwające zazwyczaj przez kilka dni i objawiające się tkliwością zęba oraz jego okolicy – w przypadku ich zaostrzenia należy zgłosić się na wizytę kontrolną.
*pod warunkiem braku ogólnych i miejscowych przeciwwskazań
Podajcie dalej – obalmy razem kolejny stomatologiczny mit!