Drugi Kongres Młodych Dentystów, 18-20.10.2020 – relacja

Wielka dawka energii, 15 warsztatów praktycznych i 2 dni wykładów, niesamowici wykładowcy – to właśnie Drugi Kongres Młodych Dentystów w pigułce! Jak to wyglądało?


Piątek 18.10.2019

W piątek uczestnicy kongresu i członkowie zespołu Będąc Młodym Dentystą wzięli udział w warsztatach praktycznych, których wybór był naprawdę szeroki.

Funkcjonalne planowanie wypełnień bezpośrednich w odcinkach bocznych. Estetyczne i trwałe.

Dwa bezpłatne warsztaty poprowadził lek. stom. Michał Snoch we współpracy z Dentsply.

Uczestnicy warsztatu poznali sposoby unikania niepowodzeń w odbudowie zębów bocznych, zasady pracy z materiałami adhezyjnymi, a także techniki prostego i estetycznego modelowania anatomicznego kształtu zęba. Była to też świetna okazja, by zobaczyć i przetestować w akcji formówki sekcyjne systemu Palodent, co było szczególnie cenne dla studenckiej części uczestników. Każdy uczestnik warsztatu wykonał odbudowę ubytku II klasy w zębie trzonowym na modelu.

Dziękujemy serdecznie lekarzowi Michałowi Snochowi za przybycie na nasz Kongres i podzielenie się swoją wiedzą, a także firmie Dentsply za współpracę przy organizacji bezpłatnych, acz bardzo cennych warsztatów.


Injection Moulding Technique. Technika iniekcyjna w bezpośrednich odbudowach kompozytowych.

Dzięki wsparciu firmy GC, w bogatej ofercie warsztatów coś specjalnego mogli dla siebie znaleźć amatorzy nowinek ze świata kompozytów.

Pod czujnym okiem dra n. med. Leszka Szalewskiego młodzi adepci stomatologii odtwórczej zapoznali się m.in. ze wskazaniami oraz sposobami selekcji pacjentów do IMT. Każdy z uczestników miał okazję do samodzielnego wykonania odbudowy zębów w odcinku przednim. Płynny kompozyt lał się strumieniami, dr Szalewski dzielił się cennymi wskazówkami i gdyby nie rozpoczynająca się po południu sesja wykładowa, seria zadawanych przez kursantów pytań trwałaby do późnych godzin wieczornych.

Kompendium leczenia endodontycznego. Od opracowania po wypełnienie przestrzeni endodontycznej. Warsztaty praktyczne.

Zgrany duet prowadzących – lek. dent. Tomasz Zbożeń oraz lek. dent. Agnieszka Wąsewicz otwierali swoimi warsztatami endodontycznymi Drugi Kongres Młodych Dentystów w Lublinie.

Skondensowana wiedza endodontyczna była przekazywana młodym lekarzom w przystępny, przejrzysty, usystematyzowany sposób. Dwoje prowadzących naprzemiennie zmieniało się w roli mówcy odkrywając przed słuchaczami tajniki prawidłowej diagnostyki, kwalifikacji do leczenia, izolacji pola zabiegowego, ergonomii oraz chemomechanicznego opracowania i wypełniania kanałów korzeniowych.

Wiedza, jaką tej materii posiadają prowadzący, spowodowała, że ledwo zmieścili się z wykładem w czasie warsztatów. A ja i tak wiem, że mogli by tak mówić o kanałach do wieczora. Co bardzo ciekawe, a czego na pewno nie dało się poznać, był to debiut szkoleniowy lek. dent. Agnieszki Wąsewicz! Brawo! Od razu widać, że bardzo swobodnie czuje się w temacie endodoncji.

Podczas bloku praktycznego kursanci mieli okazję opracować kanały w specjalnie przygotowanych do tego zębach fantomowych oraz plastikowych bloczkach a także testować dość świeży na rynku system pilników maszynowych.

Na deser, wśród uczestników zostały wylosowane dwie nagrody w postaci wejściówki na kongres Pulp Fiction, odbywający się na przełomie listopada i grudnia w Krakowie.


Odbudowa bezpośrednia w odcinku estetycznym wg Style Italiano

Dzięki osobie mgra Grzegorza Grzegorza uczestnicy warsztatu mieli szansę odkryć tajniki znanej, włoskiej metody.

Świetnie wytłumaczone i pokazane kolejne kroki obudowy w pierwszym etapie naszego spotkania umożliwiły samodzielną pracę każdego uczestnika na indywidualnych fantomach. Praca materiałami firmy 3M oraz narzędziami Style Italiano to czysta poezja!

A na koniec, najlepsze – nagrody za prawidłowe odpowiedzi dotyczące wiedzy wyniesionej z warsztatu. Kompozyty firmy 3M, narzędzia od Style Italiano – czyli to, co estetyczni szaleńcy lubią najbardziej.

Grzegorz Grzegorz – dziękujemy! Kurs profesjonalny, wiele wnoszący do naszej codziennej praktyki stomatologicznej i w świetnej atmosferze. Według BMD – 10/10


Twój profesjonalny wizerunek na Facebooku i Instagramie

Pierwszego dnia Kongresu uczestnicy mieli możliwość spotkać się z Maćkiem Majerczakiem – naszym zespołowym ekspertem od e-biznesu, który podzielił się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z zakresu kreowania wizerunku w Internecie. Dzięki niemu każdy uczestnik szkolenia miał szansę zrozumieć, w jaki sposób obecnie jest odbierany przez innych użytkowników social mediów oraz dowiedzieć się co zrobić, aby ukształtować wizerunek, który będzie spójny z własnym stylem pracy i potrzebami pacjentów. Dodatkowo uczestnicy poznali reguły, jakimi rządzi się algorytm Facebooka i Instagrama, dowiedzieli się, jakie posty są najbardziej atrakcyjne dla pacjentów oraz w jaki sposób określić docelową grupę pacjentów, do których skierowane będą pisane przez nich posty.

Panel wykładowy

O 14:30 wykładem inauguracyjnym panel wykładowy rozpoczęła prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska fenomenalnym wykładem „CBCT kontra pantomografia – kto zwycięży?”. Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji usłyszeć jakiegokolwiek wykładu Pani Profesor, to był dla niego moment, kiedy poczuł, że w radiologii można się poważnie zakochać 🙂

Lek. dent. Tomek Zbożeń i „Gdy zawiedzie konwencjonalna endodoncja”, czyli totalny spokój i pełen profesjonalizm. Oraz tak, wrażenie, że sky is the limit. Tomek pokazał skomplikowane przypadki z zakresu endodoncji i mikrochirurgii.

Lek. stom. Grzegorz Kalbarczyk – „15 lat dążenia do perfekcji, czyli historia ewolucji włókna kompozytowego” – kolejna nowinka na rynku stomatologicznym. Włókno, ale nie szklane, ale KOMPOZYTOWE, co otwiera wiele nowych możliwości i znacznie ułatwia pracę lekarza dentysty.

Tego dnia w ramach Targów Pracy gościliśmy Karola Kowalczyka, właściciela sieci gabinetów Smile Institute. Tak, prowadzą rekrutację, zajrzyjcie do nich 🙂

dr n. med. Michał Łobacz – „Zabiegi implantologiczne w trudnych sytuacjach klinicznych” – czyli bardzo dobry wykład z implantologii w stylu: „Nie da się? No to zobacz”.

Ostatni wykład tego dnia poprowadził nasz zespołowy psycholog, czyli mgr psychologii Milena Marczak – „Potencjał psychologii w pracy lekarza dentysty. Umiejętności psychologiczne poprawiające efektywność pracy z pacjentem”. Wykład Mileny, jak zwykle, owocował pytaniami po prezentacji i nikogo to nie dziwiło.

Mały konkurs ubarwił nam końcówkę dnia i w mgnieniu oka znaleźliśmy się na imprezie integracyjnej w klubie NOC. Integracja przebiegała na tyle wybornie, że dla niektórych wyzwaniem okazało się dotarcie na poranne wykłady 😉

A było warto się pojawić, ponieważ:


Sobota, 19.10.2019

Lek. dent. Ewa Dudkiewicz z wykładem „Fluor w codziennej praktyce u dzieci oraz kobiet w ciąży – czy jest się czego obawiać?” rozwiała wszelkie wątpliwości związane z tym u kogo, ile i jak często można stosować bezpieczną profilaktykę fluorkową.

Lek. dent. Marcin Przegaliński, czyli nasz zespołowy lekarz od niemożliwego, uradował nasze uszy wykładem „Diabeł tkwi w szczegółach – świat mikrostomatologii”. Fascynujący wykład obfitował w przykłady rozwiązań, o których autorom podręczników się nie śniło. Dowiedzieliśmy się, jak często pozorne drobiazgi decydują o powodzeniu leczenia, a także jak w prosty i łatwy sposób radzić sobie z ciężkimi przypadkami klinicznymi stomatologii zachowawczej, endodoncji, a nawet u pacjentów zakwalifikowanych do powtórnego leczenia endodontycznego. Takiego wykładu można słuchać godzinami… 🙂

Dr n. med. Marcin Kasiak poprowadził wykład „Pracuj mądrze. Ergonomia w pracy lekarza dentysty”, w czasie którego zostały poruszone zagadnienia wypalenia zawodowego, ergonomii w pracy i profilaktyki chorób związanych z wykonywaniem zawodu dentysty (to powinien usłyszeć każdy, kto godzinami lubi pochylać się nad smartfonem lub po pracy narzeka na kręgosłup). Doktor Marcin prowadzi również rekrutację do sieci gabinetów Dentalux w Warszawie, przypominamy o trwającej rekrutacji 🙂 Zajrzyjcie tutaj.

Dr n. biol. Dorota Lorkiewicz-Muszyńska ukazała nam oblicze zupełnie innego rodzaju pracy, którą może wykonywać lekarz dentysta, tak skrajnie różnej od tego, co na co dzień widzimy w gabinecie. „Zastosowanie odontologii w medycynie sądowej” na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci, a sama doktor Dorota zachęca osoby chętne do współpracy lub zainteresowane tematyką odontologii sądowej i antropologii do kontaktu! Może to coś dla Ciebie?

A może myślałeś kiedyś o pracy za granicą? Jak to wygląda? Czy to trudny proces? Czy w ogóle ma sens? Na te wszystkie pytania odpowiedział nasz złoty sponsor Dentist in Holland w czasie wykładu „Jak pracować w Holandii?”.

Dr n. med. Marek Milcarz wykładem „Metamorfozy uśmiechu – praca zespołowa. Kiedy niemożliwe staje się możliwe” zachwycił nas, dał nam inspirację i przekonanie, że koniecznie należy się rozwijać i nie zatrzymywać w jednym miejscu. Pokazał nam też, że swoją pracę naprawdę można kochać, a pacjentów należy przede wszystkim szanować i rozmawiać z nimi.

Dr n. med. Paweł Niewada i jego „Okluzja od A do Z” to niesamowity pokaz tego, że punkty kontaktu naprawdę mają znaczenie i da się je doskonale zaplanować podczas leczenia. A to wszystko na drodze do przywrócenia pacjentowi uśmiechu. Na trwałe. Naprawdę da się.

Mgr Paweł Ogiński, mgr Przemysław Chmielewski „Firma to Ty, czyli czym jest działalność gospodarcza, którą musisz założyć” – O tym jak założyć działalność gospodarczą, jak ją prowadzić i dlaczego jedne rzeczy mogą być kosztem prowadzenia działalności, a inne nie. Wykład wywołał duże zainteresowanie, szczególnie jego aspekt praktyczny 😉

Dr n. med. Dorota Wójcik swoim wykładem „Słońce w pigułce – co każdy dentysta powinien wiedzieć o witaminie D?” uświadomiła nas, że witamina D to nie tylko suplement, który sprzedaje co druga reklama w TV, ale faktycznie istotny czynnik dla całokształtu naszego zdrowia. Wszystko podparte licznymi własnymi i światowymi badaniami. A Ty kiedy ostatnio zapytałeś pacjenta o poziom witaminy D?

Mgr Grzegorz Grzegorz, czyli Człowiek – Petarda bardzo umiejętnie rozruszał słuchaczy wykładem „Zawsze z uśmiechem – środki miejscowo znieczulające”. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, jakiego znieczulenia powinien użyć stosownie do przypadku klinicznego.

Lek. dent. Jakub Lipski – „Perio na start – jak zacząć pracę na przyzębiu”, czyli jak podejść do pacjenta, aby chciał zatroszczyć się o swoje przyzębie. Bo grunt to motywacja, edukacja i właściwy kontakt.

Dr n. med. Karol Zygo – „A więc spotkamy się w sądzie”. To kolejny przykład, że nie samymi zębami żyje dentysta. Nie znam lekarza, który nie stresowałby się na samą myśl ewentualnego spotkania w sądzie z pacjentem. Dr n. med. Karol Zygo wytłumaczył nam jak przygotować się na ewentualny koszmar i co robić dalej. Takie wykłady zawsze cieszą się ogromną popularnością!

Konkurs z nagrodami

Zwieńczeniem soboty był konkurs, ale nie byle jaki! Pamiętacie nasze niepozorne kongresowe Obiegówki? Tak, tak, kilkadziesiąt osób zamieniło wypełnioną obiegówkę na naprawdę legitne nagrody. Co było w puli?

  1. Bezpłatny udział w obozie implantologicznym w Austrii o wartości 1000 zł (dzięki uprzejmości firmy C.Witt)
  2. Bezpłatny udział w szkoleniu Estetyka kompozytowa w odcinku przednim, prowadzący Aleksander Fetsych, o wartości 3000 zł (dzięki uprzejmości firmy Micerdent)
  3. 3x zestaw materiałów stomatologicznych z dodatkowymi akcesoriami o wartości 400 zł (dzięki uprzejmości firmy Septodont)
  4. materiały stomatologiczne, dzięki uprzejmości firmy 3M oraz GC
  5. książki dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czelej:
  6. solidny zapas past do zębów dzięki uprzejmości firmy Colgate

Niedziela 20.10.2019

CBCT – z czym to się je?

Jak ważne jest obrazowanie w jakiejkolwiek dziedzinie zabiegowej (witaj, stomatologio!) nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Z tego też powodu z radością przyjęliśmy zgodę pani profesor Różyło-Kalinowskiej na poprowadzenie warsztatu przeznaczonego dla każdego, kto chciałby odświeżyć lub poszerzyć wiedzę w tym temacie.

Radiologia to temat trudny, wymagający nie tylko głębokiej wiedzy, ale też dużego doświadczenia. Zdobycie informacji to jedno, ale wytrenowanie oka na tyle, żeby być w stanie prawidłowo rozpoznać, co się na zdjęciu znajduje, to totalnie inna bajka 😉

Szkolenie podzielone było na część teoretyczną oraz nieco bardziej praktyczną. Tutaj pojawia się pewien myk. Teoria jest w dużej mierze niezmienna, dlatego ważne są ogromnie umiejętności wykładowcy. W tym polu pani profesor poradziła sobie na sto procent podając nam wiedzę w formie nie tylko strawnej, ale i merytorycznej. Co do części praktycznej zaś – quiz zbudowany na przypadkach klinicznych udowodnił nam, że czegoś się nauczyliśmy, ale jeszcze sporo pracy przed nami w tej radiologicznej przygodzie.

Warsztat oceniamy jako udany – sala wypełniona była zarówno studentami, jak i lekarzami z prawem wykonywania zawodu, co świadczy z jednej strony o niesłabnącym (po studiach) zainteresowaniem tematem, a z drugiej zaś o niegasnącej potrzebie poszerzania horyzontów w kwestiach takich jak CBCT właśnie. A tę zaspokojono nam z pewnością!

Odbudowa estetyczna w odcinku przednim

Któż chciałby pospać dłużej w niedzielny poranek?

Na pewno nie pasjonaci stomatologii estetycznej, którzy stawili się o 9:00 rano w Lubelskim Centrum Konferencyjnym na warsztatach prowadzonych przez lek. dent. Juliusza oraz lek. dent. Przemysława Kosewskich.

Warsztaty dotyczyły odbudowy estetycznej w odcinku przednim. Kursanci zgłębiali więc wiedzę na temat właściwości optycznych, odbudowy warstwowej, wykonywania wypełnień klasy IV oraz licówek kompozytowych metodą bezpośrednią.

Nikt, kto ukończył te warsztaty, nie zapyta więcej, kim jest Lorenzo Vanini ani czym jest metoda stratyfikacji.  Po przećwiczeniu nowych umiejętności na specjalnie przygotowanych modelach szczęk, kursanci wrócili do swoich miast bogatsi o nową wiedzę i umiejętności, które na pewno nie ujęły im zapału do dalszego rozwijania swoich umiejętności praktycznych.

Z uwagi na to, że obaj prowadzący to bracia, reprezentujący naprawdę wysoki poziom wiedzy i umiejętności… warsztaty równie dobrze mogłyby nazywać się „z estetyką za pan brat”. 😉

Podstawy chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej

Lek. dent. Jakub Lipski, „ten pozytywny wariat ze skalepelem”, jak potem szeptali o nim kursanci… Pasjonat chirurgii, który kursantom na żywym, a raczej już martwym materiale odzwierzęcym (pochodzenia drobiowego) prezentował swój kunszt i zegarmistrzowską precyzję cięcia oraz krawiecką dokładność szycia.

Kursanci wynieśli z tych warsztatów solidną dawkę wiedzy na temat zabiegów na błonach śluzowych, opanowali techniki mobilizacji płata i przeszczepu płata pełnej grubości oraz nauczyli się zaopatrzać rany kilkoma rodzajami szwów.

Mimo obiadowej pory nie był to warsztat kulinarny, choć trzeba przyznać, że momentami było ostro. Niestety, żaden z pacjentów nie przeżył. Trzeba jednak przyznać, że pokongresowy rosołek smakował wybornie.


Pośrednie oraz bezpośrednie rekonstrukcje kompozytowe – Warsztat praktyczny z odbudowy zębów w odcinków bocznym oraz szybkich rekonstrukcji kompozytowych: Flow Injection oraz Stamp Technique.

Dzięki wsparciu firmy GC, temat techniki iniekcyjnej powrócił w niedzielę podczas kolejnych już warsztatów.

Lek. dent. Michał Suchodolski oraz lek. dent. Jakub Mikołajczyk szczegółowo omówili temat, poruszając zagadnienia takie jak: planowanie leczenia, morfologia zębów, biomechanika oraz dobór instrumentarium.

W części praktycznej w ruch poszły pędzelki, żywice i narzędzia do modelowania oraz wykańczania wypełnień. Prowadzący zaprezentowali uczestnikom swoje przypadki kliniczne, dzieląc się z nimi licznymi trikami ze swojej praktyki.

Najczęściej podkreślaną przez kursantów zaletą obu warsztatów zorganizowanych przy współpracy z firmą GC był ich praktyczny charakter. Szczególnie cenny były konkretne wskazówki, poparte niezbędną dawką wiedzy teoretycznej oraz protokoły umożliwiające wdrożenie nowych technik do codziennej pracy.


Wszczep swój pierwszy implant – warsztaty praktyczne

Dwa bezpłatne warsztaty poprowadził dr n. med. Michał Łobacz – specjalista chirurgii stomatologicznej – we współpracy z Bartłomiejem Klęskiem, konsultantem Alpha Bio.

Była to okazja, by dowiedzieć się „z czym się je” implantologię w stomatologii. Poznaliśmy historię implantów i obecnie dostępne na rynku systemy firmy Alpha Bio. Na przypadkach klinicznych zobaczyliśmy przebieg diagnostyki, planowania i przebiegu leczenia implantoprotetycznego. Na zakończenie – zgodnie z tytułem warsztatu – każdy uczestnik wszczepił swój pierwszy implant na modelu żuchwy.

Dziękujemy serdecznie doktorowi Michałowi Łobaczowi za przybycie i podzielenie się swoją wiedzą, a także firmie Alpha Bio za współpracę przy organizacji bezpłatnych warsztatów dla uczestników naszego Kongresu.


Wstęp do podstaw okluzji – warsztaty teoretyczno-praktyczne

Na zakończenie Drugiego Kongresu Młodych Dentystów w Lublinie, w niedzielne popołudnie spotkaliśmy się na warsztacie dra Pawła Niewady pod tytułem „jak osiągnąć stabilne efekty leczenia – koncepcja rehabilitacji bioestetycznej”. I trzeba powiedzieć, że było to prawdziwe grand finale, z którego nawet doświadczeni doktorzy wyszli zafascynowani otrzymaną wiedzą. Nasz gość pokazał nam swoją drogę do poznania praw okluzji i metody, które obecnie stosuje w leczeniu pacjentów.

Okluzja to temat trudny, tak często pomijany, przez co rodzi ogrom pytań w głowach dentystów. Na szczęście warsztat doktora Niewady przyniósł tyle odpowiedzi, ile tylko dało się zmieścić w 5 godzin. Dowiedzieliśmy się m.in.: jaką skuteczność mają powszechnie stosowane metody wyznaczania CR, jakie efekty przynosi terapia szyną MAGO, jak istotny jest wax-up i mock-up w planowaniu leczenia, jak odtworzyć punkty kontaktu znane nam z podręczników u każdego pacjenta, jak trwale przywrócić pacjentowi uśmiech. Na przypadkach klinicznych zobaczyliśmy na własne oczy, że leczenie w zgodzie z okluzją jest możliwe i w zasięgu naszych rąk. Na zakończenie zapoznaliśmy się z techniką wykonania manewru Dawsona i montażu łuku twarzowego Panadent.

Dziękujemy serdecznie doktorowi Pawłowi Niewadzie za przybycie na nasz Kongres i podzielenie się swoją wiedzą. Mamy nadzieję na kolejne lekcje okluzji w przyszłości.


Podsumowanie

Drugi Kongres Młodych Dentystów, który zgromadził w Lublinie 230 uczestników wykładów i 150 uczestników warsztatów, przeszedł już do historii. Jednak nie zwalniamy tempa i już pracujemy nad kolejnymi edycjami tego wydarzenia.

Już w tej chwili możemy potwierdzić, że spotkamy się za rok w Lublinie, 23-25.10.2020. A w międzyczasie pojawimy się jeszcze w Białymstoku 28-29.03.2020. Ale obserwujcie nas czujnie, bo będziemy Was szkolić cały rok 🙂


Podziękowania

Dziękujemy wszystkim wspaniałym wykładowcom i uczestnikom II Kongresu Młodych Dentystów. To dzięki Wam to wszystko jest możliwe!

Na koniec możemy napisać, że fantastyczne jedzenie zawdzięczamy firmie Pogotowie Cateringowe. Cały czas odpowiadamy na prośby o polecenie. Co nam ugotujecie za rok? 😉


Sponsorzy


Partnerzy