Emigracja dla dentysty: Anglia

Jak wygląda praca dentysty w Anglii? Nasza rozmówczyni udzieliła nam wyczerpujących odpowiedzi.

Czy dentysta z polskim dyplomem może pracować w tym kraju?

Dentysta z polskim dyplomem może pracować w UK. Staż musi zostać odbyty w Polsce, ponieważ do pracy w Anglii wymagane jest pełne PWZ. W brytyjscy studenci też odbywają staż po studiach, ale Polacy nie muszą go odbywać dodatkowo, żeby tutaj pracować.

Czy trzeba nostryfikować dyplom? Jeśli tak – jak to zrobić?

Jeśli chodzi o wymagania żeby zacząć pracę w UK, podzielę to na 2 kategorie: praca wyłącznie w gabinecie prywatnym oraz praca w ramach świadczeń na NHS (National Health Service, United Kingdom National Health Service) i dodatkowo świadczeń komercyjnych.

W przypadku pracy w trybie wyłącznie prywatnym, wymagana jest rejestracja w GDC (General Dental Council) czyli Brytyjskiej Izbie Lekarskiej.  Dodatkowo należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC (Indemnity). Rejestracja w GDC trwa kilka miesięcy, dlatego jeśli ktoś planuje wyjechać, lepiej nie porzucać pracy, tylko pracować dalej w Polsce, równolegle gromadząc dokumenty i ubiegać się o rejestrację w GDC. Koszt rejestracji w GDC to £680 rocznie, opłatę uiszcza się niezależnie od tego czy pracuje się aktywnie, czy też nie. 

Koszt Indemnity dla osób w 1 i 2 roku po studiach to ok £1000, z każdym kolejnym rokiem rośnie. Po 3-4 latach doświadczenia – ok £2500 rocznie.

Żeby pracować na NHS, trzeba dodatkowo zrobić tzw. mentorship – trwa on od 6 m-cy do 12 m-cy. Polega to na tym, że pracuje się w pełnym wymiarze godzin w gabinecie pod okiem doświadczonego mentora. Wspiera on lekarza dentystę, ocenia jego pracę oraz oświadcza, że lekarz ma wystarczające umiejętności a także znajomość systemu NHS wystarczająco do samodzielnej pracy. Mentorem może zostać każdy dentysta, który ma kilka lat doświadczenia w pracy w NHS. Opłata za prowadzenie mentoringu zazwyczaj wynosi £500-1000/mc.

Czy wymagany jest egzamin/certyfikat z języka urzędowego?

Wymagany jest egzamin IELTS academic na poziomie ogólnym 7, czyli C1-C2.

Czy można skorzystać z czyjejś pomocy przy formalnościach związanych z emigracją? Namiary na Firmę lub Instytucję.

W moim przypadku pomogła mi firma która mnie zatrudnia czyli Mydentist. To duża sieciówka, mająca ponad 600 gabinetów w UK. Z tego co wiem przynajmniej raz do roku przyjeżdżali do Warszawy i organizowali całodniowe spotkanie dla osób zainteresowanych pracą.

Czy jako dentysta pracuje się w prywatnej i państwowej służbie zdrowia?

W UK udział rynkowy NHS to ok 80%, prywatny to tylko 20%. Gabinetów wyłącznie  prywatnych jest bardzo mało. Większość lekarzy pracuje na NHS, ale ma też zyski z prywatnych procedur, jeśli pacjenci wybiorą takie leczenie.

Czy średnie zarobki są satysfakcjonujące?

Średnie zarobki dentysty ogólnego bez specjalizacji są ok 3-4razy wyższe niż w Polsce.

Podatki – czy są wysokie? (W Polsce około 19%).

Podatek zależy od sposobu prowadzenia działalności, przy wyższych zarobkach zazwyczaj wybiera się limited company , wówczas podatek  wynosi ok 25%, ale nie płacę np. składek zdrowotnych ( przysługuje mi opieka  zdrowotna w ramach NHS).

Generalny czas i tryb pracy? (np. ile dni/godzin dziennie się pracuje?).

Pracuje się zazwyczaj 37,5h. Po 7,5h dziennie z 0,5-1h przerwa w trakcie. Ciężko jest raczej znaleźć gabinet otwarty w weekend. Pewnie są takie w Londynie, ale w większości Anglii gabinety są otwarte od poniedziałku do piątku.

Czy nasz rozmówca jest zadowolony z poziomu życia?

Jestem zadowolona, myślę że jeśli ktoś chce robić ogólną stomatologię bez specjalizacji, to tutaj są ku temu bardzo dobre warunki.

Jeśli ktoś ma specjalizację i chce pracować tylko prywatnie, może być sfrustrowany. Prawdopodobnie ciężko będzie znaleźć odpowiedni gabinet i zbudować bazę pacjentów prywatnych. Szacuje się, że  może to potrwać nawet kilka lat.

Jeśli chodzi o koszty życia to opiszę sytuację poza Londynem. Ogólnie odradzam Londyn, ponieważ . zarobki dentysty będą podobne jak w pozostałych częściach kraju, zaś koszty utrzymania znacznie wyższe. Ogólnie? Jestem zadowolona z poziomu życia.

Przeciętne wyposażenie gabinetu (np. jak często spotyka się mikroskopy, RTG itd).

Wyposażenie – są  plusy i minusy w porównaniu z Polską. Muszę też wspomnieć o organizacji pracy gabinetu:

– Asysta – w UK nie można pracować bez asysty, więc 1 asystentka zawsze jest przy 1 lekarzu i zazwyczaj jest ona do niego „przypisana”.  Jest to  dla mnie olbrzymia różnica w porównaniu z pracą w Polsce. Taki system 1:1 bardzo przyspiesza pracę i eliminuje błędy. Nie wyobrażam sobie znowu pracy gdzie sama wszystko muszę sobie wyciągać z szuflad i przygotowywać.

– Rejestracja- tutaj bardzo na plus, ponieważ rejestracja jest rozliczana z efektywności prowadzenia zapisów. Mój grafik zawsze był w 100% wypełniony na dany dzień. Jeśli pacjent odwoływał wizytę, rejestracja kontaktowała się z innymi pacjentami z pytaniem czy nie chcą przyjść. Ewentualnie pojawiał się pacjent bólowy.  Innymi słowy, lekarz zawsze ma zajęcie i nie czeka na pacjenta. W wielu gabinetach, świadczących usługi na NHS, obowiązuje zasada 2 nieobecności – jeśli pacjent nie pojawi się 2 razy lub odwoła wizytę w ostatniej chwili, nie będzie więcej leczony w tym gabinecie.

– Wyposażenie gabinetu – w ramach świadczeń na NHS kanały opracowuje się maszynowo, wszystkie pilniki są jednorazowe, podobnie jak wiertła różyczkowe, gumki do polerowania, matryce. Aparat do zdjęć wewnątrzustnych obecny jest w każdym gabinecie przy fotelu, nie ma natomiast pantomogramu (nie tylko w naszym gabinecie, ale w ogóle w okolicy). Zwykle nie ma też mikroskopu. Leczenie pod mikroskopem uznawane jest za specjalistyczne, w związku z tym jest bardzo drogie i wykonywane w gabinetach prywatnych. To ogólnie długi i kontrowersyjny  temat w UK.

Czy dentysta ogólny może wykonywać wszystkie procedury (protetyka, ortodoncja) czy trzeba odsyłać pacjenta do specjalisty?

Ogólny dentysta może tutaj robić większość procedur, jak zrobi kursy i ma pacjentów to droga wolna – implanty, Invisalign, botoks itp. Protetyka tutaj to standard dla lekarza NHS, trzeba ją robić bo jest ona na NHS.

Czy wymagana jest specjalizacja czy wystarczą umiejętności praktycznej oraz kursy?

Specjalizacja nie jest wymagana, wystarczą kursy.

Czy i jak robi się specjalizacje

Nie wiem zbyt wiele na temat specjalizacji, nie znam nikogo kto by ją zrobił. Jeden z lekarzy u mnie w gabinecie, który robi implanty, kończył prywatnie Master Degree w zeszłym roku i to jest tutaj wystarczające żeby to robić.

Ciąża w tym kraju – czy pracuje się w ciąży czy zostaje na zwolnieniu lekarskim?

W UK w ciąży kobieta pracuje normalnie.

Urlop macierzyński?

Pracując jako dentysta na NHS przysługuje 6 m-cy urlopu macierzyńskiego. Dostaje się w tym czasie niemal 100% zarobków wyliczonych na podstawie poprzednich miesięcy pracy. Ale tylko zarobków NHS. Dodatkowo przysługuje przez 9 m-cy przysługuje tzw. maternity allowance, wynosi ok £600/mc. Trzeba przepracować przynajmniej 2 lata na NHS, żeby prawo do tych świadczeń. Nie znam szczegółów, ponieważ nie jestem na tym etapie.

Emerytura – po jakim czasie pracy nabywa się prawo do emerytury i jakie są perspektywy?

Emerytura NHS – można opłacać składki emerytalne z NHS na emeryturę, są one jednak wysokie. Ja osobiście z tego zrezygnowałam.

Czy lekarz z innego kraju może liczyć na jakieś dodatkowe wsparcie?

Tak jak wspomniałam wcześniej,  mnie pomogło Mydentist. Jakiś czas temu intensywnie poszukiwali lekarzy, którzy mogli by dla nich pracować.

Monika Żbikowska