Strefa Testów: szkolenie „Leczenie kanałowe pod mikroskopem od A do Z” firmy Dental Day

Leczenie kanałowe dla wielu młodych dentystów stanowi niepewny grunt. Nie bez powodu. Mnogość potrzebnego instrumentarium potrafi zakręcić w głowie, metody leczenia stanowią ciągły element sporów w środowisku stomatologicznym, a leczenie w utrudnionym dostępie i ograniczonej widoczności potrafi skutecznie podnosić poziom stresu i frustracji na etapie nabierania doświadczenia.

Na szczęście są szkolenia, których prowadzący próbują rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy młodych entuzjastów endodoncji. W miniony weekend mieliśmy okazję przetestować dla Was jedno z takich szkoleń. Mowa o dwudniowym kursie hybrydowym firmy Dental Day prowadzonym przez lek. stom. Urszulę Leończak – „Leczenie kanałowe pod mikroskopem od A do Z – opracowanie maszynowe, irygacja, wypełnienie, powikłania”. Dokładniej mówiąc, testowaliśmy część drugą z trzech dostępnych obecnie w ofercie Dental Day.

Czym jest szkolenie hybrydowe?

To akcent na praktykę bez zaniedbania teorii. Uczestnicy szkolenia otrzymują materiały wykładowe w formie video już przed szkoleniem, aby mogli zapoznać się z nimi dokładnie w domu. Dzięki temu przychodzą na szkolenie z niezbędną wiedzą, a cały czas szkolenia przeznaczony zostaje na praktykę. Ewentualne pytania do części teoretycznej rozwiewane są przez prowadzącą na samym początku, jak i w trakcie szkolenia.

Zalety szkoleń hybrydowych to bez wątpienia:

– więcej czasu na przyswojenie teorii – doskonała sprawa dla tych, którzy lubią przeanalizować i od razu zapamiętać poznawane treści. Nigdy więcej nie złapiesz się na tym, że notatki zrobione na szybko w trakcie wykładu okazują się później niejasne, a w głowie nie pozostało wiele.

– więcej czasu na praktykę, czyli to, po co jedziesz na szkolenie

– pewność, że wszystkie zagadnienia zostały poruszone – bo kto z nas nie uczestniczył nigdy w wykładzie, którego prowadzący – wybity z rytmu jakimś pytaniem – zapomniał dokończyć myśl lub poruszyć jakiś temat? W dobie szkoleń hybrydowych NIGDY WIĘCEJ.

– brak stresu „czy sobie poradzę?”, „co powinienem wiedzieć przed szkoleniem?” – wszystko to wiesz jeszcze przed wyjazdem

– możesz dokładnie przemyśleć pytania, które chcesz zadać prowadzącemu – koniec z wątpliwościami  i pytaniami nasuwającymi się w drodze do domu po szkoleniu

Wady? Jakie wady?

Brak. Chyba że naprawdę nie lubisz przeznaczać czasu na edukację w domu. Ale kto nie znajdzie godziny czy dwóch?

Czego dowiesz się w części teoretycznej:

– jak dobrać prawidłowy plan leczenia

– jak orientować się w anatomii kanałów i przestać się w niej gubić

– jak bez trudu odnaleźć niesławny MB2

– zasady pracy systemami maszynowymi

– jak stosować środki płuczące i dlaczego właśnie tak

– jak wypełniać kanały metodą kondensacji pionowej gutaperki na ciepło z użyciem techniki fali ciągłej

– jak przewidywać i informować pacjenta o rokowaniach leczenia

– jak reagować w przypadku najczęstszych przyczyn niepowodzeń lub zaistniałych powikłań

W części teoretycznej nie zabrakło niczego, czego oczekiwać może uczestnik tego szkolenia. Na ewentualne pytania prowadząca zawsze miała jasną odpowiedź.

Część praktyczna – czyli co naprawdę przećwiczysz na szkoleniu?

Praca na szkoleniu odbywa się na zębach naturalnych zamontowanych w fantomowej głowie pacjenta, więc wiele zależy od tego, jakie zęby dasz radę przynieść ze sobą. Oczywiste jest, że nie uda się trafić na każdy możliwy wariant anatomii, ale na pewno liczba przećwiczonych przypadków jest dostateczna, by trafić na kilka wyzwań i opanować wszystkie podstawy.

Przećwiczysz:

– pracę pod mikroskopem na każdym etapie leczenia kanałowego

– zakładanie koferdamu

– tworzenie dostępu endodontycznego

– odnajdywanie ujść kanałów i prawidłowe przygotowanie ich do opracowania

– pracę kątnicą M4 Safety

– opracowanie kanałów różnymi systemami narzędzi maszynowych

– osuszenie kanałów

– prawidłowy dobór i przygotowanie ćwieków gutaperkowych

– wypełnienie kanałów metodą kondensacji pionowej gutaperki na ciepło z użyciem techniki fali ciągłej systemami różnych firm

Ogromną zaletą szkolenia Dental Day jest możliwość pracy różnymi systemami narzędzi. Uczestnik wie, że nie uczestniczy w sponsorowanym lokowaniu produktu. Dostępność materiałów jest doskonała – uczestnik korzysta z tylu narzędzi, ilu potrzebuje. Każdy uczestnik przez cały czas szkolenia ma zapewniony swój mikroskop. Nad sprawną obsługą techniczną czuwa niezwykle serdeczna i pomocna ekipa ciągle obecna na sali.

Aby relacja była szczera i odpowiadała na każde pytanie osób zainteresowanych szkoleniem, musimy wspomnieć, że możliwości przećwiczenia irygacji kanałów są na szkoleniu ograniczone. Nie stosuje się podchlorynu sodu, co jest jednak całkowicie zrozumiałe – nie sposób zastosować żrącą i wybarwiającą wszystko substancję w sali konferencyjnej w hotelu. Nie stosuje się również narzędzi ultradźwiękowych – z podobnych względów. Organizator dołożył jednak wszelkich starań, by realizm szkolenia był na maksymalnym możliwym do osiągnięcia w sali hotelowej poziomie. Dlatego te drobne niedoskonałości powinny być dla uczestnika zrozumiałe i nie obniżają w żaden sposób wartości szkolenia. Chyba że wybierasz się na to szkolenie poćwiczyć tylko i wyłącznie irygację… no to niestety.

Dla kogo jest to szkolenie?

Na pewno skorzysta z niego każdy, kto chce zacząć leczyć kanałowo narzędziami maszynowymi, albo dopiero zaczyna swoją przygodę z użyciem mikroskopu w endodoncji. Jest to również szkolenie wartościowe dla tych, którzy po dłuższej przerwie chcą powrócić do endodoncji lub odświeżyć swoją wiedzę. Znakomitą wartość odnajdą też ci, którzy po prostu boją się zmierzyć w endodoncją. Raczej nie ma możliwości, by nowicjusz uznał szkolenie za zbyt zaawansowane.

Szkolenie może również okazać się wartościowe dla osób już pracujących maszynowo, ale chcących poznać inne systemy narzędzi.

Natomiast raczej nie polecamy szkolenia osobom zaawansowanym w endodoncji. Nie jest to szkolenie dedykowane pogłębianiu umiejętności czy radzeniu sobie z wyjątkowo trudnymi przypadkami lub powikłaniami.

Co również ważne

Szkolenie pod względem organizacyjnym przebiega bez zarzutów. Pełna profeska. Uczestnicy mają zagwarantowane wszystkie środki ochrony osobistej. W sposób ciągły dostępny jest poczęstunek z napojami, kawą, herbatą, kanapeczkami i czymś słodkim. Jakość oferty lunchowej z pewnością będzie się różnić w poszczególnych miastach, ale na szkoleniu we Wrocławiu była na najwyższym poziomie.

Podsumowanie

Szkolenie prowadzone przez lek. stom. Urszulę Leończak „Leczenie kanałowe pod mikroskopem od A do Z – opracowanie maszynowe, irygacja, wypełnienie, powikłania” jest kompleksowym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy w endodoncji nie czują się jeszcze pewnie albo nie mieli z nią jeszcze poważnie do czynienia. Program szkolenia jest realizowany w 100%. Koszt kursu jest na odpowiednim poziomie i czyni go wartościową oraz bardzo rozsądną inwestycją, także dla młodych lekarzy i stażystów. Możemy z czystym sumieniem polecić to szkolenie i potwierdzić jego jakość. A ze swojej strony zdradzimy, że już przyglądamy się na dostępne terminy pozostałych części cyklu szkoleń z lek. stom. Urszulą Leończak 😊