Dziś kolejny post z cyklu „jak być odpowiedzialnym młodym lekarzem i co się w ogóle dzieje po stażu?” Porozmawiamy o zakładaniu działalności!
1) Rejestracja działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wpisujemy numer PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) 86.23.Z (praktyka lekarska dentystyczna)
2) Rejestracja prywatnej praktyki lekarskiej w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL). Wykonujemy ją kiedy posiadamy już numery NIP i REGON (patrz punkt 1). Najlepiej jest jeśli posiadacie podpis kwalifikowany lub elektroniczny – albo profil zaufany. Wtedy cała sprawa jest załatwiana za pośrednictwem internetu na stronie RPWDL.
Kiedy już utworzycie tam konto, należy utworzyć wniosek o rejestrację indywidualnej praktyki lekarskiej. Kody we wniosku to 93-99, zależnie w jaki sposób będziecie pracować.
Kiedy tryby państwowej machiny prawnej przemielą już Wasz wniosek, zostanie założona Wasza księga rejestrowa o 12-cyfrowym numerze identyfikacyjnym, a na maila otrzymacie poświadczenie o wpisie do RPWDL. Ostatnim krokiem jest zawarcie umowy OC w takim towarzystwie ubezpieczeniowym, jakie Wam odpowiada.
Pamiętajcie też, że musicie w Waszej izbie lekarskiej uiścić opłatę za rejestrację praktyki – od 1 lutego 2021 jest to kwota 109 zł!