Jesień jest piękną porą roku. Pełną kolorowych liści odbijających promienie świecącego coraz niżej słońca. No właśnie… słońca, którego jest coraz mniej. Krótki dzień, mniej światła, deszcz, niska temperatura i zimny wiatr. Wstajemy rano – na oknem ciemno… Kończymy pracę – ciemno… To nie sprzyja dobremu samopoczuciu
Jeżeli czujesz, że potrzebujesz relaksu, koniecznie wypróbuj poniższe propozycje:
1. Zadbaj o zapach w Twoim domu
Zapach wpływa na nasz nastrój i potrafi skutecznie poprawić samopoczucie oraz dodać energii w chłodny jesienny dzień. Zapachy wpływają na pracę mózgu, uwalniając m.in. endorfiny nazywane hormonem szczęścia. Oczywiście dobór zapachu jest kwestią indywidualną i nie każdemu przypadnie do gustu mieszanka przypraw korzennych. Wybierając zapach najlepiej udać się do sklepu i powąchać poszczególne świece czy woski zapachowe. Można wcześniej poczytać w Internecie opisy poszczególnych zapachów, gdzie producenci przedstawiają ich wpływ na nasze samopoczucie.
2. Otaczaj się kolorami (Skala od A1 do D4 się nie liczy!)
Kiedy na dworze jest szaro i ponuro zadbaj, by w Twoim otoczeniu znalazły się kolorowe przedmioty. Żywe barwy dodają energii i polepszają nastrój. Może być to koc, którym owiniesz się czytając książkę lub kolorowy kubek, z którego wypijesz herbatę z cytryną i imbirem.
3. Zadbaj o oświetlenie
Brak światła słonecznego zrekompensujmy ciepłym oświetleniem w naszym domu. Mogą być to świece lub oświetlenie punktowe jak lampa stołowa tworząca w pomieszczeniu przytulną aurę relaksu.
4. Przeczytaj książkę
Poświęć chwilę czasu na przeczytanie kilku stron książki lub czasopisma. Pobudzisz tym pracę mózgu i uregulujesz oddech. Dzięki temu będziesz bardziej zrelaksowany i naładujesz baterie.
5. Spotkaj się z przyjaciółmi
Relacje towarzyskie skutecznie poprawiają nastrój. Prowokują do rozmowy na inne tematy niż praca. Dzięki rozmowie możesz uzyskać, ale też okazać wsparcie drugiej osobie.
6. Rusz się!
Aktywność fizyczna również wyzwala endorfiny (hormony szczęścia). Ponadto poprzez ruch uczymy się świadomie oddychać, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego poprzez rozwój fizyczny ciała wpływamy dodatnio na funkcjonowanie psychiczne.
7. Wyśpij się
Regularny wypoczynek jest podstawą dobrego samopoczucia. Jednak ciągle należy o nim przypominać. Ilość snu, jaka jest nam potrzebna do optymalnego funkcjonowania zależy m.in. od wieku, aktywności w ciągu dnia i ilości melatoniny (hormonu regulującego cykl snu i czuwania). Dlatego nie każdy po stereotypowych „8 godzinach snu” będzie czuł się wypoczęty. Dla jednych to za mało, dla innych za dużo.
8. Zjedz czekoladkę
(przez moment jesteśmy niepoprawni politycznie, ale kto nie trzyma czekoladek w socjalnym, niech pierwszy rzuci kamieniem)
W powiedzeniu, że czekolada poprawia nastrój jest wiele prawdy. Faktem jest, że podnosi ona ciśnienie krwi, wyzwala fenyloalaninę biorącą udział w produkcji dopaminy i noradrenaliny. Tym samym podnosi ona nasze samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że posiada ona działanie krótkotrwałe i zjedzenie kolejnej tabliczki nie rozwiąże problemów, przez które możemy mieć obniżony nastrój.