#wspieramprofilaktyke

Październik jest miesiącem profilaktyki próchnicy jamy ustnej. Wbrew pozorom, to ważne dla Ciebie i Twoich najbliższych.

Tak, próchnica to choroba infekcyjna. Powodują ją bakterie.

Nie, nie musisz na nią chorować. Nie musi na nią też chorować Twoje dziecko, jeśli podejmiecie odpowiednie kroki w kierunku profilaktyki.

Tak, próchnica może mieć bardzo poważne powikłania.

  1. Szczotkuj zęby 2 razy dziennie pastą z fluorem (zalecenia WHO – Światowej Organizacji Zdrowia), dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci już od pierwszego zęba (wybierz pastę dostosowaną do wieku).
  2. Zgłaszaj się na badanie do stomatologa co pół roku.
  3. Ogranicz spożywanie węglowodanów. Czytaj etykiety spożywanych produktów. Zawartość cukru może Cię niemiło zaskoczyć.
  4. Wdrażaj właściwe nawyki żywieniowe u dzieci – nie podawaj im słodkich napojów, przyzwyczajaj do picia czystej wody.
  5. Używaj nici dentystycznej minimum 1 raz dziennie – zapytaj swojego stomatologa lub higienistki jak używać jej poprawnie.
  6. Nie podjadaj, jedz większe posiłki w regularnych odstępach czasu. Wówczas pH jamy ustnej nie spada tak często i zęby nie są tak narażone na niekorzystne środowisko.
  7. Myj zęby swojemu dziecku. Nie ma możliwości, żeby dwulatek skutecznie usunął płytkę nazębną, tak jak nie ma możliwości, żeby samodzielnie się podpisał. Nie przejmuj się, większość dzieci nie lubi mycia zębów. Na pewno znajdziecie sposób. Ale pamiętaj, to Ty jesteś ten Dorosły czyli mądry.
  8. Lecz zęby, w których już obecna jest próchnica.
  9. Lecz zęby mleczne swojego dziecka, inaczej ryzyko rozwoju próchnicy w zębach stałych znacznie wzrasta.
  10. Nie pozwalaj, żeby inne osoby jadły jedną łyżką z Twoim dzieckiem, oblizywały jego smoczek czy całowały w usta. Nie rób też tego sam/sama.

Młodzi i Doświadczeni Dentyści, Pacjenci, Czytelnicy! Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji!

Stawka jest wysoka – świadomość naszych przyjaciół i pacjentów.