Jak wiecie z lektury naszych innych tekstów, wszystko może być dobrze w umiarze i źle w nadmiarze. Wiecie też, że zawsze podajemy garść faktów, by rzetelnie przybliżyć Wam temat.
ZALETY żucia gumy
Żucie gumy zwiększa wydzielanie śliny, co pozytywnie wpływa na oczyszczanie zębów z zalegających resztek pokarmowych, a im mniej resztek, tym mniej pożywki dla bakterii próchnicotwórczych.
Stymulowana żuciem gumy ślina ma wysokie zdolności buforujące. Oznacza to, że bardzo skutecznie neutralizuje kwasy związane z działaniem próchnicotwórczym bakterii.
WADY żucia gumy
Nadmierne żucie gumy prowadzi do przerostu mięśni żwaczy, co odpowiada za nieestetyczny obraz „kwadratowej twarzy”.
Żucie zbyt częste, zbyt długie, a także uporczywe żucie jedną stroną mogą prowadzić do utrwalenia się patologicznego nawyku ruchowego, czyli tak zwanej parafunkcji. Parafunkcje mogą wywoływać dysfunkcje, czyli zaburzenia prawidłowej czynności narządu żucia.
Dysfunkcje mogą objawiać się w postaci bólu i sztywności mięśni (również zlokalizowanych w pewnej odległości od narządu żucia, np. na karku!), a także bolesności innych struktur: stawu, ucha, oka, głowy. Możliwe jest też zaburzenie symetrii pracy mięśni żucia.
Dalszymi konsekwencjami dysfunkcji są patologiczne zużycie zębów i uszkodzenie struktur stawowych. Dostrzec można zjawiska akustyczne ze strony stawu (trzaski, trzeszczenia, przeskakiwania), a w zaawansowanych przypadkach zaburzenia prawidłowej ruchomości żuchwy.
ZALECENIA
Żucie gumy powinno trwać nie dłużej niż 5-10 minut (oczywiście może i krócej).
Ważne jest naprzemienne angażowanie prawej i lewej strony w proces żucia.
Należy ograniczać żucie gumy do sytuacji, gdy po posiłku potrzebujemy oczyścić zęby z zalegających resztek, a szczoteczka jest poza zasięgiem.
Co za tym idzie, należy unikać żucia gumy wyłącznie dla przyjemności, z nudów lub w reakcji na sytuację stresową.
Koniecznie wybierajmy gumy bez cukru. Bardzo korzystne jest zastąpienie cukru ksylitolem, który w pewnym stopniu hamuje czynność bakterii próchnicotwórczych, jednak takie gumy są rzadko spotykane i przeważnie droższe.
Jeśli nadużywasz gum do żucia i dostrzegasz u siebie objawy dysfunkcji, skonsultuj to ze swoim dentystą lub wskazanym przez niego specjalistą zaburzeń czynnościowych narządu żucia.