Co po studiach: rekrutacja na specjalizację lekarsko-dentystyczną

Dobra, na pewno wielu z Was przekonało te 26 zł/godzinę na etacie rezydenta. Więc co trzeba zrobić, żeby takim rezydentem zostać? Zdać dobrze LDEP/LDEK i składać wniosek. To proste! Zapraszamy do lektury pierwszego postu z cyklu: „Co po studiach”.

A więc po kolei, co roku w terminach 1-28 lutego oraz 1-30 września można składać wnioski na szkolenie specjalizacyjne za pośrednictwem portalu SMK (System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych). To również na tym portalu znajdują się informacje o ilości miejsc na poszczególne specjalizacje z podziałem na województwa. To właśnie na takiej mapce jak na grafice można zobaczyć, ile jest wolnych miejsc w danym postepowaniu konkursowym. Aktualizacja mapki następuje zwykle około 2-3 tygodni przed postępowaniem konkursowym. Do wyboru są dwa tryby robienia specjalizacji: rezydentura oraz tryb pozarezydencki (w przeszłości zwany wolontariatem). Miejsca rezydenckie są przyznawane przez Ministra właściwego a miejsca w trybie pozarezydenckim przez Wojewodę na podstawie zgłoszeń kierowników placówek medycznych. Oba tryby są płatne dla szkolących się – nie ma już wolontariatu (praca za darmoszkę). Różnica polega na tym, że za rezydentury płaci Ministerstwo a za miejsca pozarezynckie – placówki szkoleniowe (niestety obawiam się, że w przypadku stomatologii będzie oznaczało to brak miejsc pozarezydenckich w postępowaniach konkursowych). Pamiętajcie można składać na jedna wybrana specjalizacje w jedynym województwie – wybierz mądrze!

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na sukces rekrutacji jest wynik osiągnięty podczas egzaminu LDEP/LDEK a w przypadku trybu pozarezydenckiego ewentualnie wynik PES (Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego) – liczy się wyższy wynik. Jednak śledzący nas uważnie czytelnicy mogli poznać moją historię, gdzie wynik LDEPu był niewystarczający do określenia zwycięzcy. A więc co jeszcze może decydować o kolejności na liście konkursowej? W tej chwili dodatkowe punkty można uzyskać:

– w przypadku rezydentury za: stopień naukowy doktora nauk medycznych i/lub udział w publikacji/publikacjach w czasopismach naukowych zamieszczonych w wykazie czasopism sporządzonych przez ministra właściwego ds. Nauki. Ta lista jest bardzo ważna, kilka lat temu nie było na niej np. czasopisma Dental Tribune. Za każdy artykuł otrzymuje się 0,5 pkt – maksymalnie w ten sposób można zdobyć 5 pkt (czyli liczy się 10 artykułów).

– w przypadku trybu pozarezydenckiego liczą się dodatkowo: co najmniej 3-letni okres zatrudnienia zgodnego z kierunkiem specjalizacji w pełnym wymiarze czasu pracy w jednostce uprawnionej do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego oraz zajmowanie stanowiska nauczyciela akademickiego na uczelniach medycznych lub innych uczelniach prowadzących działalność w dziedzinie nauk medycznych.

Podsumowując

Maksymalna ilość punktów do zdobycia wynosi:

– w przypadku rezydentury 210 pkt (200 LDEP/LDEK oraz 10 pkt dodatkowych)

– w przypadku trybu pozarezydenckiego 220 pkt (200 LDEP/LDEK/PES oraz 20 pkt dodatkowych)

I tutaj dochodzimy do mojego ulubionego punktu regulaminu konkursowego: „w przypadku uzyskania przez dwóch lub więcej lekarzy, ubiegających się o miejsce szkoleniowe w tej samej dziedzinie, identycznego wyniku w postępowaniu konkursowym, lekarz załącza skan dokumentu poświadczającego średnią ocen ..” i wygrywa ten z wyższą średnią ocen, nawet jeżeli jest to aż/tylko 0,03

I to by było na tyle. No można jeszcze dodać, że w przypadku zakwalifikowania się do odbywania specjalizacji lekarz dentysta ma 3 miesiące na rozpoczęcie swojej nowej przygody, w innym razie miejsce przepada i będzie dostępne w następnym postępowaniu konkursowym

Powodzenia!!!