A założyłeś już działalność gospodarczą? Takie pytanie może usłyszeć młody dentysta, szukając swojej pierwszej pracy. Nic dziwnego bo podmioty lecznicze wolą współpracować z dentystami, którzy wystawią rachunek.
Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą i uzyskać wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zwrócimy również uwagę na to, jakie szczególne obowiązki musi spełnić lekarz dentysta przy zakładaniu własnej firmy.
Dentysta może świadczyć swoje usługi na rzecz podmiotu leczniczego na trzy sposoby. W grę wchodzi:
Coraz większym zainteresowaniem wśród podmiotów leczniczych cieszy się zawieranie umów cywilnoprawnych z dentystami, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Dlaczego? Bo taki sposób wymaga mniej formalności po stronie podmiotu leczniczego.
Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej lekarz dentysta może wykonywać działalność leczniczą w formie m.in. jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualną praktykę lekarską albo indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską.
Dentysta, wykonujący indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład, ma obowiązek:
Jednocześnie lekarz dentysta nie może być:
Ponadto lekarz dentysta, żeby rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w formie indywidualnej praktyki lekarskiej albo indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, musi również uzyskać wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. W przypadku praktyk lekarskich organem prowadzącym rejestr jest okręgowa rada lekarska właściwa dla miejsca wykonywania praktyki zawodowej lekarza.
Bez wpisu do CEIDG lekarz dentysta nie będzie mógł uzyskać wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Dlatego najpierw lekarz dentysta powinien obowiązkowo uzyskać wpis do CEIDG a później wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, prowadzonego przez właściwą okręgową radę lekarską.
Do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej potrzebny jest wpis w CEIDG. Wniosek o wpis do CEIDG można złożyć online, osobiście w urzędzie miasta lub gminy albo wysłać listem. Do założenia działalności gospodarczej przez Internet potrzebny jest podpis elektroniczny albo Profil Zaufany ePUAP, który założysz poprzez bankowość internetową swojego banku.
Wniosek o wpis do CEIDG drogą online możesz złożyć na trzy sposoby przez:
We wniosku o wpis do CEIDG podajesz m.in.:
Przedsiębiorca, który rejestruje firmę, musi również przypisać swoją działalność do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli wybrać kod PKD.
Co to oznacza?
Po prostu wybierasz taki kod, który najbardziej odpowiada usługom, które będziesz świadczyć.
Przykładowo lekarz dentysta zazwyczaj wpisuje kod PKD:
86.23.Z (praktyka lekarska dentystyczna).
Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG możesz jednocześnie żądać:
We wniosku o wpis do CEIDG warto również podać informację o rachunku bankowym związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Możesz podać rachunek prywatny lub rachunek firmowy.
UWAGA! Posiadanie firmowego rachunku bankowego jest obowiązkowe w przypadku gdy dokonujesz transakcji z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności lub jesteś podatnikiem VAT.
Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą do wyboru masz różne formy opodatkowania. Przykładowo masz możliwość rozliczać się na zasadach ogólnych według skali podatkowej (stawka podatkowa 17% i 32%) albo według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%). W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących wad i zalet każdej z dostępnych form opodatkowania warto skonsultować się z doświadczoną księgową.
Po wysłaniu wniosku wpis w CEIDG z danymi Twojej firmy powinien pojawić się nie później niż następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku. Natomiast działalność gospodarczą możesz podjąć już w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG. I na koniec dobra informacja – złożenie wniosku o wpis do CEIDG jest BEZPŁATNE :).
Autor:
Anna Mazurek, aplikantka radcowska
* Powyższe treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastępować profesjonalnych porad czy usług prawnych. Stan prawny na dzień 31 stycznia 2021 r.