Dentofobia

DENTOFOBIA to silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, gdzie sama myśl o odwiedzeniu gabinetu wywołuje pocenie się rąk, bóle brzucha oraz podnosi ciśnienie krwi. Efektem tego lęku pacjent rezygnuje z kolejnych wizyt, a dentystę odwiedza, gdy stan jego zębów jest naprawdę zły.

PACJENCIE! Co sam możesz zrobić by zmniejszyć lęk?

Znajdź gabinet i dentystę z polecenia.

Leczenie u przypadkowego dentysty jest jak pójście na kawę z nieznajomym. Wypijecie kawę, minie pół godziny i rozejdziecie się. Ten czas mógł być spędzony przyjemnie, ale też mogłeś czekać, kiedy to spotkanie się skończy. Dlatego wybieraj dentystę z polecenia – na podstawie jego kompetencji i kwalifikacji. Pytaj o podejście do pacjentów. Jeśli oczekujesz dokładnego tłumaczenia i „trzymania za rękę”, wybierz empatycznego lekarza lub poproś o to. Jeśli wolisz by zabieg odbył się w ciszy i jak najszybciej, na pewno znajdziesz też i takiego dentystę. Szukaj i pytaj. Masz prawo wyboru lekarza, więc skorzystaj z niego.

Od razu powiedz, że się boisz.

Boisz się zabiegu? Od razu o tym powiedz! Tu nie ma miejsca na tajemnice czy wstyd. Na zewnątrz może nie widać tego, jak bardzo się boisz, a Twój organizm przeżywa burzę hormonów i skoków ciśnienia. Przez to możesz potrzebować więcej znieczulenia. Dodatkowo każdy nacisk czy rozpieranie możesz interpretować jako ból, więc dentysta powinien wiedzieć jak interpretować Twoje reakcje.

Poproś by dentysta tłumaczył, co będzie robił lub pracował w ciszy.

Niektórzy chcą dokładnie wiedzieć, co za chwilę będzie się działo, a że sam nie możesz zobaczyć co dzieje się w trakcie zabiegu, poproś dentystę by opowiadał, co robi. On w prosty sposób bez problemu da Ci te informacje. Natomiast jeśli te informacje powodują, że bardziej się stresujesz, powiedz o tym lekarzowi.

Poproś bliskiego o wsparcie.

Nie ważne, ile masz lat. Jeśli w poczekalni (lub w obecnej sytuacji przed wejściem do kliniki) będzie czekać na Ciebie bliska osoba, która rozumie Twój lęk, takie mentalne wsparcie doda Ci odwagi. Wystarczy jej sama obecność. Po zabiegu szybko podzielisz się z nią wszystkimi odczuciami. Rozmowa z zaufaną osobą szybko obniży poziom stresu po zabiegu.

Czy wśród naszych czytelników jest ktoś kto zmaga się z dentofobią? Jak sobie radzicie z tym problemem?

Milena Marczak