5 najczęstszych powodów, dla których unikamy wizyt u dentysty

Statystyki wskazują, że co drugi Polak unika wizyty w gabinecie stomatologicznym. Szukając przyczyn tego stanu, warto zwrócić uwagę na pięć najczęstszych przyczyn, które podają pacjenci.

1. Długi czas oczekiwania na wizytę, nadmiar codziennych obowiązków oraz brak pieniędzy na leczenie

Są to obszary najczęściej wymieniane przez pacjentów. Oczywiście specjalistyczne leczenie nie jest tanie, a na wizytę często trzeba zapisać się z wyprzedzeniem. Jednak wspólnym mianownikiem wymienionych zmiennych jest motywacja pacjenta do leczenia, a raczej jej brak.

Ludzie inwestują w produkty lub usługi, które stanowią dla nich największą wartość związaną z ich życiem codziennym. Kiedy widzimy kobietę, z przedłużonymi włosami, tipsami i w pełnym makijażu, która mówi, że nie stać ją na zabieg i chodzi bez zęba, to trudno uwierzyć, że powodem tego stanu jest brak funduszy.

2. Wstyd za stan jamy ustnej oraz obawa przed oceną dentysty

Interesujące jest to, że o wygląd zewnętrzny dbamy aż do przesady, a zęby i stan zdrowia jamy ustnej spychamy na dalszy tor. Wskutek tego, w momencie, kiedy zmuszeni jesteśmy otworzyć usta w gabinecie, paraliżuje nas strach przed oceną i komentarzem dentysty. Wtedy przychodzi refleksja, o własnej odpowiedzialności za stan jamy ustnej oraz fakt, że jest on wynikiem wielu miesięcy czy lat zaniedbań.

3. Niemiły dentysta

Wcześniejszy punkt łączy się z przekonaniem, że dentysta, oceniając nasze zęby oraz widząc nasz strach, będzie się nad nami znęcał psychicznie, komentując głośno lub komunikując niewerbalnie nasz stan. Wyobrażenie to powoduje, że nie może on wzbudzić zaufania bez względu na przebieg całej wizyty.

4. Obawa przed informacją, że zęby są w złym stanie

Brzmi to absurdalnie, ale często pacjent woli pozostawać w błogiej nieświadomości, że jego zęby są w złym stanie oraz wymagają kompleksowego leczenia. Jest to sytuacja, gdzie pacjent nie odczuwa żadnego bólu, a sam pomysł profilaktycznej wizyty jest jak najszybciej odrzucany. W końcu jak nie boli i nie śmierdzi, to „zapewne” wszystko jest dobrze…

5. Strach przed bólem

Obawa, że w trakcie zabiegu doświadczy się bólu, jest silnym czynnikiem blokującym motywację do leczenia. Czynnik ten jest złożony, gdyż związany jest z psychiką i fizjologią pacjenta. Próg pobudliwości na bodźce jest indywidualny. Może być związany z osobowością i temperamentem pacjenta, stresem i doświadczeniami z przeszłości, które wpływają na ocenę aktualnego leczenia.

Milena Marczak

Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj:

Czerżyńska, M., Orłow, P., Milewska, A., Chromańska, M. (2017). Dentofobia, Nowa Stomatologia, 22(1), 13–22.

Iorgulescu, G. (2015). Psycho-Behavioral Particularities in Dental Anxiety, Journal of Psychology and Behavioral Science, 3(1), 105–109

Kothari, S., Gurunathan, D. (2019). Factors influencing anxiety levels in children undergoing dental treatment in an undergraduate clinic, J. Family Med. Care, 8(6), 2036–2041.

Sobaczak-Zagalska, H., Peplińska, M., Emerich, K. (2014). Obiektywne metody oceny lęku związanego z wizytą dzieci i młodzieży u stomatologa, Ann. Acad. Gedan, 44, 117–124.

Wilk-Sieczak, B., Zakrzewski, M., Chmielewska-Łuczak, D. (2005). Lęk matek przed leczeniem stomatologicznym i przyczyna pierwszej wizyty dziecka a czynniki prognozowania negatywnej postawy dziecka w wieku przedszkolnym podczas leczenia stomatologicznego, Dent. Med. Probl., 42(1), 77–82.