Emigracja dla dentysty: Islandia

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda praca stomatologa w tak bliskim, a jednocześnie egzotycznym miejscu jak Islandia? 😉 Dziś uchylimy nieco rąbka tej tajemnicy. Zaprosiliśmy do rozmowy kogoś, kto jest tak blisko tego tematu, jak tylko się da – przed Wami Jan Lewek – Polski Dentysta na Islandii!


Witam serdecznie!

Na wstępie chciałbym bardzo podziękować za wiadomość i możliwość podzielenia się moimi doświadczeniami z pracy i życia w tak pięknym kraju, jakim jest Islandia. Wyjazd ojczyzny do obcego kraju dla żadnego z Nas nigdy nie jest łatwą decyzją, jednak z całą świadomością mogę stwierdzić, że dla mnie był to bardzo dobry wybór.

1. Czy dentysta z polskim dyplomem może pracować w tym kraju?

Niestety nie orientuję się jak to jest z dyplomem po polskiej uczelni, gdyż sam kończyłem studia poza granicami naszego kraju. Żeby uzyskać licencję dentysty musiałem przedstawić dyplom ukończenia studiów, polskie PWZ, syllabus studiów oraz potwierdzenie otrzymania edukacji spełniające wymogi Unii Europejskiej. Wszystkie te dokumenty składa się do Islandzkiego Ministerstwa Zdrowia i czeka na decyzję. Czas oczekiwania jest różny, od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jeśli mnie pamięć nie myli, po 4 tygodniach miałem moją licencję w ręce.

2. Czy trzeba nostryfikować dyplom? Jeśli tak – jak to zrobić?

Jeśli posiada się dyplom z kraju członkowskiego Unii Europejskiej, to nie ma konieczności nostryfikacji dyplomu.

3. Czy wymagany jest egzamin/certyfikat z języka urzędowego?

Znajomość języka islandzkiego (bardzo trudny język) nie jest wymagana. Praktycznie wszyscy tutaj komunikują się w języku angielskim, nawet ludzie w zaawansowanym wieku.

4. Czy można skorzystać z czyjejś pomocy przy formalnościach związanych z emigracją? Czy są jakieś godne polecenia firmy bądź instytucje?

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż ofertę pracy znalazłem w Internecie będąc jeszcze w Polsce i wszelkie formalności załatwiałem przez mojego pracodawcę. Myślę, że Ambasada RP w Rejkiaviku byłaby moim pierwszym wyborem jeśli chodzi o jakąkolwiek pomoc w tej materii.

5. Czy jako dentysta pracuje się w prywatnej i państwowej służbie zdrowia?

Na Islandii nie istnieje państwowa stomatologia. Nie ma odpowiednika polskiego NFZ, z którym można podpisać kontrakt itp. Wszystko jest prywatne.

Jeśli chodzi o dzieci i młodzież do lat 18, to koszty leczenia (oprócz ortodoncji) w 100% są pokrywane przez państwo. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku emerytów, rencistów lub osób będących w trakcie rehabilitacji – wszystkie te grupy mają 50% kosztów leczenia pokrywane przez skarb państwa.

6. Czy średnie zarobki są satysfakcjonujące?

Tak, zarobki są na dobrym i stabilnym poziomie.

7. Podatki – czy są wysokie? (W Polsce około 19%).

Jak w całej Skandynawii podatki są wysokie, bo z tego co się orientuję, sam podatek dochodowy wynosi 36%. Do tego dochodzą jeszcze składki emerytalne, stałe opłaty na domy starców itp. Życie tutaj jest kosztowne

8. Czy pracuje się w prywatnej i państwowej służbie zdrowia?

Pracuję tylko i wyłącznie prywatnie na własnej działalności gospodarczej.

9. Generalny czas i tryb pracy? (np. ile dni/godzin dziennie się pracuje?).

Pracuję 4 dni w tygodniu od 8 do 20, a następnie mam 3 dni wolnego. Wynika to z tego, że dopiero otworzyliśmy klinikę w której pracujemy wraz z szefem i resztą zespołu i mamy dostępne 2 fotele na 3 dentystów i higienistę. Trzeci fotel będzie zamontowany w grudniu, więc wtedy będę pracował 5 dni w tygodniu. Myślę, że godziny pracy każdy ustala indywidualnie i w naszym zawodzie nikt nie będzie robił żadnych problemów.

10. Czy jesteś zadowolony z poziomu życia?

Bardzo, mimo wysokich cen życia tutaj, widać że te podatki są wydawane na rzeczy potrzebne i mają realne przełożenie na rzeczywistość.

11. Przeciętne wyposażenie gabinetu (np. jak często spotyka się mikroskopy, RTG itd).

Podejrzewam, że obecnie pracuję w najnowocześniejszej klinice na całej wyspie, więc cieżko mi się wypowiedzieć co do standardu tutaj. Posiadamy rentgeny ścienne w każdym gabinecie, do tego opg, skaner wewnątrzustny, nowoczesne fotele XO FLEX, komputery i w 100% elektroniczna baza pacjentów.

12. Czy dentysta ogólny może wykonywać wszystkie procedury (protetyka, ortodoncja) czy trzeba odesłać pacjenta do specjalisty?

Z tego co się orientuję, można robić wszystko na co pacjent i lekarz się umówią.

13. Czy wymagana jest specjalizacja czy wystarczą umiejętności praktycznej oraz kursy?

Umiejętności i kursy w zupełności wystarczą. Oczywiście mogę się mylić, ale nie słyszałem o jakichś egzaminach specjalizacyjnych czy sprawdzających.

14. Czy i jak robi się specjalizacje?

Na Islandii nie można zrobić specjalizacji. Najczęściej robi się ją w USA lub Danii.

15. Ciążą w tym kraju – czy pracuje się w ciąży czy zostaje na zwolnieniu lekarskim?

Niestety nie wiem, nie interesowałem się tematem. Myślę, że jest to indywidualna decyzja. Jedna z naszych asystentek była w ciąży i pracowała razem z nami do 8 miesiąca, gdyż czuła się na siłach.

16. Urlop macierzyński/tacierzyński – jak wygląda?

Nie posiadam informacji na ten temat.

17. Wsparcie dla rodziców/rodzin – jak wygląda ze strony państwa?

Wsparcie socjalne, jak w całej Skandynawii, jest bardzo duże. Można dostać różnego rodzaju dofinansowania, zniżki, zasiłki itp.

18. Emerytura – po jakim czasie pracy nabywa się prawo do emerytury i jakie są perspektywy?

Z tego co wiem, po pełnych 7 latach pracy nabywa się prawo do emerytury islandzkiej.

19. Czy lekarz z innego kraju może liczyć na jakieś dodatkowe wsparcie?

Niestety nie, wszystko zależy od tego gdzie trafi, jakich ludzi pozna i czy ktoś będzie na tyle życzliwy, że pokaże co i jak. Nie słyszałem, żeby była jakaś specjalna pomoc czy oddział w ministerstwie zajmujący się asymilacją zagranicznych lekarzy czy ludzi pracujących w innych dziedzinach medycyny (pielęgniarek, ratowników itp).

20. Pytanie podsumowujące – skąd pomysł na emigrację i dlaczego akurat Islandia?

Chciałem zwiedzać świat, do tego studiowałem za granicą, więc język nie stanowił problemu. No i w naszym kraju jest jak jest, szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń zupełnie nie żałuję wyjazdu!

21. Z naszych pytań to już wszystko, pozostawiamy jednak tutaj miejsce na ewentualne dodatkowe treści lub refleksje, podsumowanie które rozmówca chciałby zawrzeć 🙂

Islandia bez wątpienia jest krajem oferującym bardzo duże możliwości, na każdej płaszczyźnie życia. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę z tego gdzie jest położona – pogoda tutaj nie rozpieszcza.

Dodatkowo bardzo mocno całą gospodarka jest uzależniona od turystyki, więc w obecnych czasach przyjazd tutaj w poszukiwaniu pracy i zaczynaniu nowego życia nie jest najlepszym pomysłem, ze względu na stagnację rynku i gigantyczne bezrobocie.

Mieszka tutaj dopiero rok i kilka tygodni, ale z pełną świadomością mogę powiedzieć, że jestem tutaj bardzo szczęśliwy. Żyje się spokojniej i pewniej niż u nas. Społeczeństwo jest otwarte i zwyczajnie miłe. Polacy stanowią największą mniejszość narodową na wyspie, więc to też sprawia, że tęsknota za krajem nie jest tak bardzo odczuwalna.

Karol Pajdak